MÜ'MİNforum βeta

Merhaba ziyaretçi, Öncelikle sitemize hoşgeldiniz. Ben robot moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. İyi eğlenceler.

MUMİN FORUM

MÜ'MİNforum βeta

Merhaba ziyaretçi, Öncelikle sitemize hoşgeldiniz. Ben robot moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. İyi eğlenceler.

MUMİN FORUM

MÜ'MİNforum βeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MÜ'MİNforum βetaGiriş yap

beta versiyon

descriptionHatim Duası EmptyHatim Duası

more_horiz
[center][size=25]اَلْحَمْدُ ِللهِ رَبِّ اْلعاَلَمينَ[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Hamd âlemlerin Rabbi Allahü Teâlâ'ya mahsustur[/font][/b]

[size=25]وَالصَّلوةُ وَالسٍّلاَمُ عَلى سَيِّدِناَ مُحَمَّدٍ وَعَلى الِه وَصَحْبِه اَجْمَعينَ[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Salat ve Selam Efendimiz Hz. Muhammed [img]https://muminforum.yetkin-forum.com/users/a44/61/90/40/smiles/850860.gif[/img] onun Al ve Ashabının cümlesine olsun [/font][/b]

[size=25]وَاعْفُ عَنَّا وَاغْفِرْلَناَ واَرْحَمْناَ اَنْتَ مَوْليناَ وَاَنْتَ اَرْحَمُ الرَّاحِمينَ[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Bizi affet, bizi bağışla bize merhamet eyle Sen Mevlâ'mızsın ve sen erhamürrahiminsin[/font][/b]

[size=25]اَنْتَ مَوْليناَ وَاَنْتَ اَكْرَم ُاْلاَكْرَمينَ[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Sen Mevlâ'mızsın ve sen ikram edenlerin en fazla ikram edenisin[/font][/b]

[size=25]اَنْتَ مَوْليناَ وَاَنْتَ اَرْحَمُ الرَّاحِمينَ[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Sen Mevlâ'mızsın ve sen erhamürrahiminsin[/font][/b]

[size=25]اَنْتَ مَوْليناَ فاَنْصُرْناَ عَلىَ الْقَوْمِ الْكاَفِرينَ[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Sen Mevlâ'mızsın Kafirler topluluğu üzerine bize yardım eyle![/font][/b]

[size=25]اَللّهُمَّ اِنَّا نَسْئَلُكَ رَحْمَةً مِنْ عِنْدِكَ[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Allah'ım Biz senin indi mâneviyenden bir rahmet istiyoruz,[/font][/b]

[size=25]تَهْدى بِهَا رَوْعَنَا[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Ki, o rahmet sebebiyle kalplerimize hidayet ver[/font][/b]

[size=25]وَتَلُمُّ بِهَا شَعَثَنَا[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]O rahmetle dağınıklığımızı toparla,[/font][/b]

[size=25]وَتَجْمَعُ بِهَا شَمْلَنَا[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Onunla tefrikamızı (dağınıklığımızı) birleştir[/font][/b]

[size=25]وَتَشْفى بِهَا مَرْضينَا[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]O rahmetle hastalarımıza şifa ihsan eyle[/font][/b]

[size=25]وَتُزَكّى بِهَا اَعْمَالَنَا[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]O rahmetle amellerimizi (riya ve süm'adan) tezkiye et, temizle,[/font][/b]

[size=25]وَتُلْهِمُنَا بِهَا رُشْدَنَا[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]O rahmetle (feyiz yoluyla) kalplerimizin rüşte ermesini ilham eyle[/font][/b]

[size=25]يَا جَامِعَ النَّاسِ اَللّهُمَّ اجْمَعْ اُمَّةَ مُحَمَّدٍ عَلى نوُرِ هِدَايَتِكَ[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Ey İnsanları toplayan (Allah'ım) Ümmeti Muhammedi hidayet nurun üzere cem eyle topla,[/font][/b]

[size=25]يَا جَامِعَ النَّاسِ اَللّهُمَّ اجْمَعْ اَوْلاَدَ اُمَّةِ مُحَمَّدٍ اِلىَ نوُرِ هِدَايَتِكَ [/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Ey İnsanları toplayan! Ümmeti Muhammed'in evlâdını hidâyet nuruna topla,[/font][/b]

[size=25]اَللّهُمَّ اِنَّا نَسْئَلُكَ[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Allah'ım biz senden istiyoruz[/font][/b]

[size=25]بِصَمَدَانِيَّتِكَ وَبِوَحْدَانِيَّتِكَ وَبِفَرْدَانِيَّتِكَ وَبِعِزَّتِكَ الْبَاهِرَةِ وَبِرَحْمَتِكَ الْوَاسِعَةِ[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Samadaniyetin vahdaniyetin ferdaniyetin izzeti bahiren (açık izzet ve galeben) ve geniş rahmetin hürmetine,[/font][/b]

[size=25]اَنْ تَجْعَلَ لَنَا نوُرًا فى مَسَامِعِنَا[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Kulaklarımıza nur vermeni (ki onunla hakkı işitip ona tabi olalım)[/font][/b]

[size=25]وَنوُرًا فىاَعْيُنِنَا[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Gözlerimize nur vermeni (ki onunla hakkı görüp tabi olalım)[/font][/b]

[size=25]وَنوُرًا فى اَجْدَاثِنَا[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Kabirlerimize nur vermeni (ki o nur sebebiyle kabrin zulmetinden kurtulalım)[/font][/b]

[size=25]وَنوُرًا فى قُلُوبِنَا[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Kalplerimize nur vermeni (ki onunla sadrımız açılıp her halimizde basiret ve tefekkür üzere olalım)[/font][/b]

[size=25]اَللّهُمَّ آتِناَ نِعْمَةً ظَاهِرَةً وَنِعْمَةً بَاطِنَةً يَاقَوِىُّ يَادَائِمْ يَا حَىُّ يَا بَاقِى[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Allah'ım bize zahiri ve Batıni nimet ihsan eyle Ey Kavî, dâim, Hay ve Bâki olan Allah'ım[/font][/b]

[size=25]حَسْبُنَا اللهُ لِدينِنَا[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Dinimiz(i mahafaza) için Allah bize kafidir[/font][/b]

[size=25]حَسْبُنَا اللهُ لِدُنْيَانَا[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode](Maişetimizi temin ettiğimiz) dünyamız için bize Allah kafidir[/font][/b]

[size=25]حَسْبُنَا اللهُ الْكَرِيمُ لِمَا اَهَمَّنَا[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Bizim için mühim olan her işimizde keremi bol olan Allah bize yeter[/font][/b]

[size=25]حَسْبُنَا اللهُ الْحَليمُ الْقَوِىُّ لِمَنْ بَغى عَلَيْنَا [/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Halim ve Kavi olan Allahü Teâlâ, bize karşı azgınlık ve zulüm edenler için kafidir [/font][/b]

[size=25]حَسْبُنَا اللهُ الشَّديدُ لِمَنْ كَادَنَا بِسُوءٍ[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Bize kötülük kastedenlere karşı şiddetle mukabele eden Allah bize kafidir[/font][/b]

[size=25]حَسْبُنَا اللهُ الرَّحيمُ عِنْدَ السَّامِ[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Ölüm anında rahim olan Allah'ımız bize kafidir[/font][/b]

[size=25]حَسْبُنَا اللهُ الرَّؤُفُ عِنْدَ الْمَسْئَلَةِ فِى الْجَدَثِ[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Rauf: Çok şefkatli, merhameti bol olan Allah kabirdeki sual ânında bize yeter [/font][/b]

[size=25]حَسْبُنَا اللهُ اللَّطيفُ عِنْدَ الْميزَانِ[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Latif olan (İncelik gösteren, sezilmez yollardan nimetler veren, en ince işlerin içini bilen) Allah mizanda, bize kafidir[/font][/b]

[size=25]حَسْبُنَا اللهُ الْقَديرُ عِنْدَ الصِّرَاطِ[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Kudret (Her şeye gücü yeten), ve azamet sahibi Allah Sırat'ta bize kafidir[/font][/b]

[size=25]حَسْبِىَ الله ُلاَ اِلهَ اِلاَّهُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظيمْ[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Bana Allah kafidir, O'ndan başka ilah yoktur; ben O'na tevekkül ettim O büyük Arş'ın da Rabbidir[/font][/b]

[size=25]يَا رَحْمنَ الدُّنْيَا وَيَا رَحيمَ اْلآخِرَةِ[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Ey dünyada inanan ve inanmayan bütün mahlûkâta iyilik ve ihsanda bulunan, ahirette ise yalnız inananlara lütuf ve ihsan eden…[/font][/b]

[size=25]وَاعْفُ عَنَّا وَاغْفِرْلَناَ واَرْحَمْناَ اَنْتَ مَوْليناَ وَاَنْتَ اَرْحَمُ الرَّاحِمينَ [/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Bizi affet, bizi bağışla bize merhamet eyle Sen Mevlâ'mızsın ve erhamürrahiminsin[/font][/b]

[size=25]اَللّهُمَّ اجْعَلْ هذَالْخَتْمَ الشَّريفَ وَالْفَاتِحَةَ الشَّريفَةَ وَاْلاِخْلَاصَ الشَّريفَه وَالصَّلَوَاتِ الشَّريفَةَ اَوَّلاً هَدِيَّةً وَاصِلَةً اِلى [/size]

[size=25]رُوحِ نَبِىِّ الرَّحْمَةِ[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Allah'ım Bu okunan hatmi şerif, fatiha-i şerife ihlas-ı şerif ve salavat-ı şerife(den hasıl olan sevab)ı evvela rahmet peygamberinin ruhuna vasıl bir hediye kıl[/font][/b]

[size=25]وَاِلى اَرْوَاحِ اَهْلِ بَيْتِه وَآلِه وَاَزْوَاجِه وَاَصْحَابِه رِضْوَانُ اللهِ تَعَالى عَلَيْهِمْ اَجْمَعينَ[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Ve Ehl-i Beyt'inin, âlinin, ezvacının-i ve ashabının Allah hepsinden razı olsun ruhlarına,[/font][/b]

[size=25]وَ اِلى اَرْوَاحِ جَميعِ اْلاَنْبِيآءِ وَاْلمُرْسَلينَ[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Ve bütün enbiya ve mürselinin ruhlarına[/font][/b]

[size=25]وَاِلى اَرْوَاحِ جَميعِ سَادَاتِنَاالْكَرامِ رِضْوَانُ اللهِ تَعَالى عَلَيْهِمْ اَجْمَعينَ[/size]

[b][font:db09=Lucida Sans Unicode]Silsile-i Sâdât-ı Kiramımızın «Allah hepsinden razı olsun» ruhlarına,[/font][/b]

[/center]

En son ihvan tarafından Salı Eyl. 08, 2009 3:10 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

descriptionHatim Duası EmptyGeri: Hatim Duası

more_horiz
[center]

[size=25]وَاِلى رُوحِ اُسْتَاذِنَا قَدَّسَ الله ُسِرَّهُ الْعَزيزَ [/size]

[b][font:9d4e=Lucida Sans Unicode]Ve Hazreti Üstazımızın (Allah sırrını takdis eylesin) ruhuna vasıl hediye kıl[/font][/b]

[size=25]اَللّهُمَّ اجْعَلْ هذاَ جُزْءًا مِنْ جُزْءِ صَدَقَاتِ نَبِيِّكَ صَلَّى الله ُعَلَيْهِ وَسَلَّمَ
[/size]

[b][font:9d4e=Lucida Sans Unicode]Allah'ım bunu, Nebiyyin (Muhammed Mustafa [img]https://muminforum.yetkin-forum.com/users/a44/61/90/40/smiles/850860.gif[/img] )in sadakalarından bir cüz kıl [/font][/b]

[size=25]اَللّهُمَّ اجْعَلْ هذاَ جُزْءًا مِنْ جُزْءِ هَدِيَّاتِ الَّنبِىِّ صَلَّى الله ُعَلَيْهِ وَسَلَّمَ[/size]

[font:9d4e=Lucida Sans Unicode][b]Allah'ım bunu Nebiyyin Muhammed Mustafa [img]https://muminforum.yetkin-forum.com/users/a44/61/90/40/smiles/850860.gif[/img] hediyyelerden bir cüz kıl[/b][/font]

[size=25]اِلى اَرْوَاحِنَا اِلى مَقَامِ اَرْوَاحِنَا وَاِلى اَرْوَاحِ ابَائِنَا وَاُمَّهَاتِنَا وَاَقْرِبَائِنَا وَتَعَلُّقَاتِنَا[/size]

[b][font:9d4e=Lucida Sans Unicode](Bu sadaka ve hediyeleri) ruhlarımıza, ruhlarımızın makamına, babalarımızın, annelerimizin ve akraba-i taallukatımızın ruhlarına vâsıl eyle…[/font][/b]

[size=25]خَاصَّةًاِلى هِدَايَةِ اُمَّةِ مُحَمَّدِ خَاصَّةًاِلى هِدَايَةِ اَوْلاَدِ اُمَّةِ مُحَمَّدٍ[/size]

[b][font:9d4e=Lucida Sans Unicode]Ve bilhassa ümmet-i Muhammed'in hidayetine ve ümmeti Muhammed'in evlâdının hidâyetine vesile kıl![/font][/b]

[size=25]اَللّهُمَّ انْصُرْ مَنْ نَصَر َالدّينَ وَاخْذُلْ مَنْ خَذَلَ الْمُسْلِمينَ[/size]

[b][font:9d4e=Lucida Sans Unicode]Allah'ım Dine yardım edene Sen de yardım et, Müslümanları rüsvâ etmek isteyenleri perişan eyle![/font][/b]

[size=25]اَللّهُمَّ مُنْزِلَ الْكِتَابِ سَريعَ الْحِسَابِ اِهْزِمِ اْلاَحْزَابِ[/size]

[b][font:9d4e=Lucida Sans Unicode]Ey kitap indiren, hesabı seri gören Allah'ım, Ahzabı (Ahzab «Hendek» harbindeki düşman askerlerini) hezimete uğrat![/font][/b]

اَللّهُمَّ اهْزِمْهُمْ وَانْصُرْنَا عَلَيْهِمْ وَزَلْزِلْهُمْ

[b][font:9d4e=Lucida Sans Unicode]Allah'ım onları hezimete uğrat ve onlara karşı bize yardım et, onları ağır sarsıntıya uğrat![/font][/b]

[size=25]اَللّهُمَّ يَا مُجِيبَ الْمُضْطَرّينَ وَيَا صَريخَ الْمَكْرُوبينَ[/size]

[b][font:9d4e=Lucida Sans Unicode]Ey çaresizlerin duasını kabul ve ey darda kalanlara imdat eden Allah'ım,[/font][/b]

[size=25]اِكْشِفْ عَنَّا هَمَّنَا وَ غَمَّنَا وَ كُرْبَتَنَا فَاِنَّكَ تَرى مَا نَزَلَ بِنَا وَبِالْمُؤْمِنينَ جَميعًا[/size]

[b][font:9d4e=Lucida Sans Unicode]Bizden Hemmimizi (üzüntümüzü-hüznümüzü) gamımızı kürbetimizi (sıkıntılarımızı) kaldır Zira bizin ve bütün müminlerin başına gelenleri görüyorsun[/font][/b]

[size=25]اَللّهُمَّ اسْترُْ عَوْرَاتِنَا وَآمينَ رَوْعَاتِنَا يَا اَكْرَمَ اْلاَكْرَمينَ وَيَا اَرْحَمَ الرَّاحِمينَ[/size]

[b][font:9d4e=Lucida Sans Unicode]Ey Ekremülekramin ve ey erhamürrahimin olan Allah'ım ayıplarımızı (utanılacak suçlarımızı) ört ve korktuklarımızdan emin eyle![/font][/b]

[size=25]بِحَقِّ اسْمِكَ الْعَظيمِ اْلاَ عْظَمِ[/size]

[b][font:9d4e=Lucida Sans Unicode]İsmi azim-i a'zamın hakkı için[/font][/b]

[size=25]وَبِمَعَاقِدِ الْعِزِّ مِنْ عَرْشِكَ[/size]

[b][font:9d4e=Lucida Sans Unicode]Arş'ındaki aziz (şerefli) akit (sözleşme)ler hakkı için[/font][/b]

[size=25]وَمُنْتَهَى الرَّحْمَةِ مِنْ كِتَابِكَ[/size]

[b][font:9d4e=Lucida Sans Unicode]Kitabındaki sonsuz rahmet hakkı için[/font][/b]

[size=25]وَمُنْتَهَى الْفَضْلِ فى نَبِيِّكَ الرَّحْمَةِ[/size]

[b][font:9d4e=Lucida Sans Unicode]Rahmet peygamberindeki sonsuz fazilet hakkı için[/font][/b]

[size=25]وَمُنْتَهَى الْفَضْلِ فى شَهْرِرَمَضَانَ وَمُنْتَهَى الْفَضْلِ فى لَيْلَةِ الْقَدْرِ [/size]

[size=25]وَمُنْتَهَى الْفَضْلِ فى نوُرِ لَيْلَةِ الْقَدْرِ[/size]

[b][font:9d4e=Lucida Sans Unicode]Ramazanı şerifteki sonsuz fazilet, kadir gecesindeki nihayetsiz fazilet (ziyafet) ve kadir gecesinin nurundaki sonsuz lütuf ve ihsanlar hakkı için…[/font][/b]

[size=25]يَا اَرْحَمَ الرَّاحِمينَ وَيَا اَكْرَمَ اْلاَكْرَمينَ[/size]

[b][font:9d4e=Lucida Sans Unicode]Ey ikram edenlerin en fazla ikram edeni ve merhametlilerin en merhametlisi[/font][/b]

[size=25]اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى سَيِّدِنَا وَنَبِيِّنَا مُحَمَّدٍ فِى اْلاَوَّلينَ[/size]

[b][font:9d4e=Lucida Sans Unicode]Allah'ım Efendimiz ve peygamberimiz Hz Muhammed üzerine Evvelînde salat eyle [/font][/b]

[size=25]وَصَلِّ عَلى سَيِّدِنَا وَنَبِيِّنَا مُحَمَّدٍ فِىاْلآخِرينَ[/size]

[b][font:9d4e=Lucida Sans Unicode]Efendimiz ve peygamberimiz H Muhammed üzerine âhirînde salat eyle[/font][/b]

[size=25]وَصَلِّ عَلى سَيِّدِنَا وَنَبِيِّنَا مُحَمَّدٍ فِىاْلمَلاَءِاْلاَعْلى اِلى يَوْمِ الدّينِ[/size]

[b][font:9d4e=Lucida Sans Unicode]Efendimiz ve peygamberimiz üzerine kıyamet gününe kadar mele-i a'lâ'da (en hayırlı topluluklarda) salat eyle[/font][/b]

[size=25]وَصَلِّ عَلى سَيِّدِنَا وَنَبِيِّنَا مُحَمَّدٍ فِىكُلِّ وَقْتٍ وَحينٍ[/size]

[b][font:9d4e=Lucida Sans Unicode]Efendimiz ve peygamberimiz üzerine her vakit ve her an salat (rahmet) eyle[/font][/b]

[size=25]وَصَلِّ عَلى جَميعِ اْلاَنْبِيآءِ وَاْلمُرْسَلينَ وَعَلى مَلئِكَتِكَ اْلمُقَرَّبينَ وَعَلى عِبَادِكَ الصَّالحِينَ وَعَلى اَهْلِ طَاعَتِكَ اَجْمَعينَ[/size]

[b][font:9d4e=Lucida Sans Unicode]Tüm enbiya ve Mürselin üzerine, Mukarreb meleklerin üzerine ve tüm senin taatin üzere olanlara da salat eyle…[/font][/b]

[size=25]وَاغْفِرْ لَنَا وَارْحَمْنَا وَاحْشُرْنَا مَعَهُمْ بمَِغْفِرَتِكَ وَبِرَحمْتَِكَ يَا اَرْحَمَ الرَّاحمِينَ[/size]

[b][font:9d4e=Lucida Sans Unicode]Bizi mağfiret buyur bize rahmet eyle ve bizi rahmetin ve mağfiretinle onlarla beraber haşreyle Ey merhametlilerin en merhametlisi…[/font][/b]

[size=25]وَاغْفِرْ لَنَا وَارْحَمْنَا وَاحْشُرْنَا مَعَهُمْ بمَِغْفِرَتِكَ وَبِرَحمْتَِكَ وَبِفَضْلِكَ يَا اَرْحَمَ الرَّاحمِينَ[/size]

[b][font:9d4e=Lucida Sans Unicode]Bizi mağfiret buyur bize rahmet eyle ve bizi rahmetin ve mağfiretin ve fazlı kereminle onlarla beraber haşreyle Ey merhametlilerin en merhametlisi…[/font][/b]

[size=25]اِنَّكَ عَلى كُلِّ شَئٍْ قَديرٌ وَسَلاَمٌ عَلىَ الْمُرْسَلينَ وَاْلحَمْدُ ِللهِ رَبِّ الْعَاَلمينَ[/size]

[b][font:9d4e=Lucida Sans Unicode]Muhakkak sen her şeye kadirsin Selam Mürsel (kendisine kitap gönderiler peygamber)lerin üzerine olsun Hamd âlemlerin rabbine mahsustur[/font][/b][/center]

more_horiz
Hatim duasının hatmeden kimse tarafından yapılması en güzelidir. Bu dua birkaç kelime ile de eda edilebilir. Besmele, hamd ve salattan sonra "Ya Rabbi! Okuduğum Kur'ân-ı Kerim'in sevabını Hz. Peygamber ( [img]https://muminforum.yetkin-forum.com/users/a44/61/90/40/smiles/850860.gif[/img] )'e, Al-ü Ashabına ve bütün mü'minlerin ruhuna özellikle annem ve babamın ruhlarına ithaf ediyorum" şeklinde kısa bir dua yapılsa kafidir. Mutlaka birisine para vermek ve kendisine [color:c263=black]hatim duası[/color] ettirmek şart değildir. Ayrıca birisinin Kur'ân-ı Kerîm'i hatmi münasebetiyle cemaatin [color:c263=black]hatim[/color] duasını icra etmesinin mekruh olduğunu söyleyenler de vardır. Çünkü Peygamber'den böyle bir şey vârid olmamıştır (el-Fetava El-Hindiyye, c. 5, s. 318).

more_horiz
Allah c.c razı olsun
privacy_tip Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
power_settings_newLogin to reply