[size=12][b][font:5832=Times New Roman]Yemin'in Hükmü

[/font][/b]Normal hususlarda yemin etmek mekruh'tur ve bunun delili şu ayet-tir:[/size]
[size=12]Yeminlerinize Allah'ı hedef ve engel kılmayın. (Bakara/224) '[/size]
[size=12] .Çok yemin etmenin mekruh olmasının sebebi, çok yemin eden kişinin yeminini yerine getirmekten aciz kalmasıdır.[/size]
[size=12]Hermele 'İmam Şafii'den kulağımla duydum' diyerek şunu nakleder: 'Ne doğru, ne de yalan olarak Allah'ın adıyla hayatım boyunca hiç yemin etmedim1.[/size]
[size=12]Yeminle ilgili hükümler şunlardır:[/size]
[size=12][b]1.[/b] Haram olan yemin[/size]
[size=12]Bu, haram bir fiil için veya vacib bir görevi terketmek için veya yalan üzerine yapılan yemindir.[/size]
[size=12][b]2.[/b] Farz (vacib) olan yemin[/size]
[size=12]Bu, mazlumu zâlimin zulmünden kurtarmak veya hakkı açıklamak için -yemin etmekten başka çare olmadığı zamanda- yapılan yemindir. Meselâ bir şahsa bir suç isnad edilir, kadı da ondan yemin etmesini ister, kişi yemin etmediği takdirde iddia sahibinin yalan yere yemin edeceğini biliyorsa, bu durumda yemin etmek farz olur.[/size]
[size=12][b]3.[/b] Mubah olan yemin[/size]
[size=12]Bu, sevap işlemeye sevketmek veya günahtan sakındırmak veya in-sanları hakka iletmek veya insanları batıldan uzaklaştırmak amacıyla yapılan yemindir. Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur:[/size]
[size=12]Allah'a yemin ederim ki siz usanmadıkça Allah Teâlâ usanmaz.[url=https://muminforum.yetkin-forum.com/ada99:036.htm#_ftn4][font:5832=Times New Roman][color:5832=#333333][4][/color][/font][/url] Hz. Peygamber'in bu hadîste yaptığı yemin, mubah olan yemindir.[/size]
[size=12][b]4.[/b] Mendub olan yemin[/size]
[size=12]Bu, yapılan nasihatlardan etkilenmeye sebep olan yemindir.[/size]
[size=12]___________________________[/size]
[size=12]
[url=https://muminforum.yetkin-forum.com/ada99:036.htm#_ftnref4][font:5832=Times New Roman][color:5832=#333333][4][/color][/font][/url] Buharî/43
[/size]
[size=12][u][b]Kaynak: Büyük Şafii Fıkhı (M.El-Hin, M.El_Buğa, Ali eş-Şerbeci)[/b][/u]
[/size]